Jump to content

10 dolog, amit hagyj ki az önéletrajzból

2018. 02. 13. 12:15

Vannak olyan bejegyzések az önéletrajzban, amelyek többet ártanak, mint használnak. Elveszik a helyet a fontosabb információktól vagy rossz felé terelik a munkaadó figyelmét. Íme néhány dolog, amit inkább ne írjunk bele.

  1. Privát infók
    Családi állapot, gyermekek száma, születési hely, idő. Mind-mind olyan info, ami nem a munkaalkalmasság tényezője, így nem szükséges feltüntetni. Elegendő a név, a lakcím, a telefonszám és az emailes elérhetőség megadása.
  2. Rövid ideig tartó munkák
    Különösen akkor mutat rosszul, hogy több (legalább három) olyan munkahelyünk volt, ahol nem töltöttük ki a próbaidőt. Ha régebben történt, nem a szakmához kapcsolódott, akkor ne írjuk bele.
  3. Általános iskola (diplomásoknál középiskola)
    Az utolsó iskolai végzettség kerüljön bele, de az azt megelőző már nem érdekes. Diplomásoknál nem kell megemlíteni a középiskolát (csak akkor, ha valamiben speciális volt, például kéttannyelvű vagy kereskedelmi, közgazdaság stb.), érettségizettek pedig az általános iskolát hagyhatják el.
  4. Önfényezés jelzőkkel
    Kiváló kommunikációs készség, asszertivitás, stressztűrés, eredményorientáltság, pontosság. Önmagukban semmit sem jelentenek és így felsorolva még rossz hatást is keltenek. Beszéljenek helyette a számok (hány sikeres projekt, hány ügyfél kiszolgálása, mennyi bevétel) vagy a referenciaszemélyek.
  5. Egymáshoz nem kapcsolódó munkafolyamatok
    Fontos része a cv-nek a korábbi munkák során elvégzett feladatok leírása. Ám ez is a lényegre koncentráljon, nem kell egy munkakörhöz 10-12, egymáshoz nem kapcsolódó feladatot leírni. Ki hiszi el, hogy valaki egyszerre értékesített, riportokat írt, ügyféltalálkozókat szervezett, követelést kezelt, tolmácsolt, beszerzést intézett stb. Még egy kisvállalkozásnál - ahol gyakoribb a 'mindenes' munkakör - is a legfontosabb 4-5 feladatra és az eredményekre koncentráljunk.
  6. Tanult, de már elfelejtett nyelvek
    Ugyan jól mutat minden tanult nyelv és emeli az álláskereső értékét, de az aktív nyelvtudás számít. Hiába tanult valaki 15 évvel ezelőtt spanyolul és tette le akkor az alapfokú nyelvvizsgát. Ha mára meg sem tud szólalni, és azóta nem foglalkozott vele, inkább ne írja bele, máskülönben kellemetlen helyzetbe kerülhet.
  7. Fizetési elvárás
    Látatlanban ne adjuk meg fizetési elvárásunkat, mert ezzel rontjuk alkupozíciónkat. Ha kifejezetten kérik álláshirdetésben, akkor lehet hozzávetőleges összeget (sávot) írni, de mindenképpen tegyük hozzá, hogy ez sok mindentől függ.
  8. Túl ’csicsás’ dizájn
    Nem szeretik a személyzetisek a három-négyfajta betűtípust, a háttérszíneket, a nehezen átlátható cv-t. Ha nem kreatív munkára jelentkezel, legyen a cv-d egyszerű, informatív.
  9. A váltás okai
    Nem kell részletezni, miért jöttél el előző munkahelyedről. Erre valószínűleg rá fognak kérdezni interjún, de hagyd meg a választ erre az alkalomra.
  10. Jól mutató hobbik
    Egy egyéni sport, egy csapatsport és egy műszeti hobbi. Akadnak karrierkönyvek, amelyekben így javasolják felépíteni a Hobbi rovatot. Így aztán sokan írnak jól hangzó, divatos dolgokat a cv-be. Kínos, ha a munkaadónak éppen az a szenvedélye és mélyebben a témába lépve kiderül, csak a tévében láttuk... Így aki még nem nordic walking-olt vagy raftingolt életében, inkább hagyja ki.
(Forrás: monster.hu)