1. Létező betegség
A szépirodalomban gyakran olvasható női kibúvó korántsem színlelt fájdalom, és nem azonosítható az "egyszerű" fejfájással. A migréntől szenvedők kételkedő környezete tovább rontja az érintettek helyzetét, pedig akit valóban gyötör, annak sürgős segítségre van szüksége. A migrénes betegek csupán a fele fordul orvoshoz, vagy házi patikájukban keresnek ellenszert fájdalmukra, pedig a betegség hosszabb távon súlyos következményekkel járhat, komolyan érintheti a mindennapi életfunkciókat.
Tipp: Ismétlődő fejfájás esetén mindenképpen forduljunk orvoshoz! Érdemes előtte "naplót" készíteni: mikor, milyen időközönként jelentkezik, milyen tünetekkel jár, összefüggésbe hozható-e tevékenységgel, élvezeti szerek használatával, az időjárással?
2. Összetéveszthetetlen
A migrénes fejfájás általában féloldalasan jelentkezik, halántéktájon vagy valamelyik szem környékén a legerősebb, néha az egész fejre kiterjed, lüktető, görcsös. Hányingerrel, hányással jár, a fizikai erőkifejtés fokozza. Látás- és beszédzavar, zsibbadás, arcviszketés is kísérheti, fokozott fény-, hang- vagy szagérzékenységgel társul. A beteg olykor fázhat, sápadt, szeme karikás. Kezelés nélkül a rohamok általában 4-72 óráig tartanak. A rohamot gyakran posztdromális fázis követi, ekkor a beteg kimerült és zavarodott.
Tipp: Sokszor a fejfájás kezdete előtt akár 24 órával rövid, depresszióval, ingerlékenységgel, szorongással, változékony hangulattal és csökkent étvággyal járó időszak jelentkezik. Ezek az intő jelek elég időt adnak a felkészüléshez, az orvos által felírt megelőző gyógyszerkészítmények bevételével pedig elkerülhető az erős fájdalom.
3. Rohamokban jelentkezik
A migrén nem állandó fejfájás, a változóan jelentkező rohamok között panaszmentesség figyelhető meg. Elképzelhető, hogy évente csak egyszer jelentkezik, de heti 3-4 alkalommal is előfordulhat, időtartama 3-4 órától több napig is eltarthat.
Tipp: Az a fejfájás, ami mindennap jelentkezik, nem migrén. Ha a migrénes roham rendszeresen visszatér, feltétlenül forduljunk orvoshoz, függetlenül attól, hogy a fejfájás milyen gyakran, például hetente 3-4-szer vagy csak havonta 1-2 alkalommal mutatkozik. A speciális, összetett hatású rohamgyógyszereket ugyanis csak orvos írhatja fel.
4. Két fajtája van
A migrénes fejfájás mindkét fő típusát hányinger, hányás, fény-, hang- vagy szagérzékenység jellemzi általában, de nem szükségszerűen. Az esetek 85 százalékában úgynevezett "közönséges", más néven "aura nélküli" migrénről van szó. A maradék 15 százalékban a fejfájást prodromális fázis előzi meg, amely az agyi működészavar következményeként alakul ki. Ez az "aurával járó" migrén. Egyes betegek a migrénroham során az "Alice Csodaországban" tünetegyüttest élik át: testüket furcsa alakúnak és méretűnek érzékelik, valóságban nem létező dolgokat látnak.
Tipp: Vannak gyógyszerek, melyeknek a prodromális fázis alatt történő alkalmazásával megelőzhető a fejfájás. Leghatásosabb gyógymódja a rendszeres sportolás, ennek során szervezetünk saját fájdalomcsillapítójával, a béta-endorfin segítségével enyhít a tüneteken.